USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Shakespeare - pisarz klingoński
 
Autor Wiadomość
Dathon
Użytkownik
#1 - Wysłana: 16 Paź 2014 01:20:35 - Edytowany przez: Dathon
Właśnie. Will S. W ST ponoć był Klingonem. Jak widzicie jego historię z wnętrza universa? Książki gdzie pisał? Na Kronosie?

Zajawkowo Hamlet:
http://www.youtube.com/watch?v=RF0k4qV1I1Y

Miłego gadulstwa. Ja w kimono.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 16 Paź 2014 01:40:16 - Edytowany przez: Q__
Dobre pytanie. Ja bym stawiał na skażenie kulturowe typu zaginiony na Ziemi egzemplarz dzieł tytułowego autora. Pytanie jednak kto dokonał przekładu w takim wypadku? Humanoidalnych zaugmentowanych Klingonów jeszcze nie było, ale może zdarzali się już przerobieni szpiedzy typu Arne Darvin? Ciekawa sprawa w sumie...*

* nawet jeśli można ją uznać za zwykły żart czy meyerowski burak...

No - jak widać - całkiem fajne efekty przyniosła...
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 18 Wrz 2015 23:08:52
Dathon:
Zajawkowo Hamlet

Dorzucę:
http://www.youtube.com/watch?v=CiRMGYQfXrs
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 23 Kwi 2016 23:36:07 - Edytowany przez: Q__
Picard

Przypomniałeś mi o czymś, odgrzewam.

Dathon:
Jak widzicie jego historię z wnętrza universa?

Jest to pytanie o tyle ciekawe, że odpowiedź na nie może być - paradoksalnie - prosta. Historia ta mogła być identyczna do tej, znanej z naszego świata...

Otóż czytałem niedawno (ale gdyby nie Kolega Admin bym zapomniał) recenzję ST VI, gdzie pojawia się ciekawe wyjaśnienie:

Meyer’s quirky sense of humor is seen in his giving the Klingons a love for Shakespeare (a twist on the story of an Aryan remark, "You’ve not experienced Shakespeare until you’ve read it in the original German").
http://www.orionpressfanzines.com/reviews/star_tre k_vi.htm

Zaintrygowało mnie to na tyle, że poszukałem o co z tą III Rzeszą i wątkiem aryjskim chodziło:
http://www.dw.com/en/how-shakespeare-was-turned-in to-a-german/a-19208040

A Wikipedia pokazała mi jeszcze jedną ciekawostkę:

The film's director Nicholas Meyer said the idea for having the Klingons claim Shakespeare as their own was based on Nazi Germany's attempt to claim the Bard as German before World War II. A similar scene appears in the wartime British film "Pimpernel" Smith (1941) in which a German general quotes Shakespeare, saying “'To be or not to be', as our great German poet said." The idea had also already been used by Vladimir Nabokov in his novel Pnin, the eponymous hero of which taught his American college class that Shakespeare was much more moving "in the original Russian."
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Klingon_Hamlet#Im petus

Ale zajęty innymi rzeczami zapomniałbym - jako się rzekło - wrzucić to na forum.

Jednym słowem: Klingoni mogli po prostu chcieć zawłaszczyć ziemskiego, angielskiego, pisarza jak robili to realni naziści i książkowy Rosjanin... Widać totalitaryści/wychowankowie totalitaryzmów tak mają.
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 5 Cze 2016 12:43:43
Eviva
Użytkownik
#6 - Wysłana: 5 Cze 2016 18:10:31
Q__

Nic mnie nie zdziwi, gdy chodzi o tego psychopatę.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 5 Cze 2016 19:36:30
Eviva

Eviva:
psychopatę

Na jakich faktach opierasz taką opinię? Coś z - mało poznanej w sumie - biografii W.S.? "Tytus Andronikus"?
pirogronian
Użytkownik
#8 - Wysłana: 5 Cze 2016 20:55:01
Eviva:
Nic mnie nie zdziwi, gdy chodzi o tego psychopatę.

Za Wikipedią:


Osobowość dyssocjalna, psychopatia, osobowość antyspołeczna – zaburzenie struktury osobowości o charakterze trwałym, dotyczące 2–3% każdego społeczeństwa. Zaburzenie to wiąże się z obecnością trzech deficytów psychicznych: lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych.

Kazimierz Pospiszyl dzieli zaburzenie na typ impulsywny i typ kalkulatywny. Wyróżnia on w psychopatii:

deficyt lęku – defekt emocjonalny polegający na braku przyswajania odruchów moralnych i braku empatii;
deficyt uczenia się – dominujące w typie impulsywnym zachowania agresywne;
upośledzenie związków – relacje oparte na przydatności innych do własnych celów, płytkie związki – dominujące w typie kalkulatywnym, ignorowanie konwencji społecznych;
cierń psychopatyczny – zubożone życie psychiczne, kompensowane przez narcyzm – wyczulenie na przejawy niedoceniania.


Nie należy więc mylić psychopatii z bujną wyobraźnią. Ale nie dziwi mnie taka ocena z ust osoby hiperempatycznej
Eviva
Użytkownik
#9 - Wysłana: 6 Cze 2016 07:29:53
Q__
pirogronian

Kochani, ktoś kto pisze w kółko o tym, jak ludzie się torturują i zabijają, nie może być szczególnie sympatyczny czy zdrowy umysłowo. A wyobraźnia mówi dużo o człowieku, jej rodzaj, że tak powiem. Ale spoko - ja większość twórców filmowych uważam za psychopatów. Twórców "Gry o tron" przede wszystkim.
pirogronian
Użytkownik
#10 - Wysłana: 6 Cze 2016 07:39:37
Eviva:
Kochani, ktoś kto pisze w kółko o tym, jak ludzie się torturują i zabijają, nie może być szczególnie sympatyczny czy zdrowy umysłowo.

Moim prywatnym zdaniem (twoje też jest takowe) mało wiesz o ludzkiej naturze w związku z tym. Historia to jedno pasmo tortur i zabijania. William mógł to zwyczajnie odreagowywać, lub nie mieć innego wyboru z racji takiego a nie innego materiału wyjściowego. To właśnie ludzie mieli wtedy w głowach (dziś też, w dużej mierze). Starożytne legendy, mitologia , dramaty (np greckie) - wszędzie to samo. A i tak było to lepsze, niż walki gladiatorów w Rzymie...

BTW William pisał w kółko o tym? Nie napisał paru lżejszych utworów czasami? Taki Hamlet czy Romek & Julka co prawda też o zabijaniu, ale sporo tam wątków komediowych. A taki Star Trek? Co wyprawa na planetę, to ginie jakiś czerwonokoszulowiec. Regularnie ktoś cierpi, dostaje z fazera, dostaje dziwnej choroby albo zostaje zjedzony... Do tego pełno tam różnych potworów jak z horrorów (klasy B, ale zawsze). Dla mnie scenarzyści Treka też są psychopatami...

No i nie wiem, jak Twoja twórczość, czy jak się nie wezmę za jej analizę, to się nie okaże to i owo...
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Shakespeare - pisarz klingoński

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!