USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Twarze buntu - Eddington, Mal Reynolds, Chakotay
 
Autor Wiadomość
Dathon
Użytkownik
#1 - Wysłana: 12 Kwi 2014 13:45:34 - Edytowany przez: Dathon
Buntownicy przeciw utopii. Podobieństwa? Różnice?

Admin lubi mieszanie to mieszamy.

Miłej dyskusji. Lece walnąć w kojo.
pirogronian
Użytkownik
#2 - Wysłana: 12 Kwi 2014 13:58:35
Buntownicy też byli utopijni. Nawet bardziej, niż ci, przeciw którym się buntowali. Wszyscy trzej wymienieni w tytule są tego dowodem. I to jest imho dowód rozwalający ideologię ST od wewnątrz, bo pokazujący, że nie sposób zrobić utopijnego ładu, który by wszystkim pasował.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 12 Kwi 2014 13:59:37 - Edytowany przez: Q__
Dathon

Wiesz, co mnie uderzyło, gdy spojrzałem na sprawę niejako "z zewnątrz", choć sam zestawiałem te nazwiska?

Że Mal jest prawdziwym prostym chłopem, z ludu, wykształconym dość mizernie, choć niegłupim. Z rodziny może i swego czasu bogatej, ale jak na cierpiące niedostatek, niżej stojące technologicznie, zewnętrze.
Tymczasem Eddington i Chakotay to oficerowie. Po Akademii GF. Tak, w Treku nawet antyestablishmentowy bunt to robota rozintelektualizowanych "paniczyków" z Floty (partia kadetów, sprzysiężenie podchorążych się kojarzą), podczas gdy w Firefly jest to oddolny zryw. Wychodzi elitaryzm Treka.

pirogronian

Szybki byłeś.

pirogronian:
Buntownicy też byli utopijni. Nawet bardziej, niż ci, przeciw którym się buntowali.

W sumie racja. Bo jaki program pozytywny mają ci - sympatyczni nawet - panowie?
Eddington naczytał się Victora Hugo, co go oderwało od rzeczywistości.
Reynolds przyłączył się do buntu na zasadzie "biją się wszyscy, to i ja się biję", by skończyć jako wyznawca pojmowanej anarchistycznie wolności realizującej się jednak na pokładzie statku, na którym... to on robi za master & commander'a dla innych, a sprzeciw potrafi karać pięścią.
Chakotay - jak wynika ze źródeł pozakanonicznych - zbuntował się w imię idealistycznej solidarności z rodakami (tymi z TNG "Journey's End"), których uważał w sumie za oderwanych od życia nieznośnych konserwatystów. Pewnie dlatego tak gładko wrócił pod skrzydełka GF, gdy nasunęła się okazja honorowej kapitulacji.

pirogronian:
nie sposób zrobić utopijnego ładu, który by wszystkim pasował

Ależ da się. Wystarczy Scotty mający uprawnienia by w czasie Transportu filtrować ze wzorca przesyłanych zaczątki buntowniczych skłonności (że odwołam się do Metzgera z "Boarding..." po raz kolejny).
Pytanie tylko czy będzie to jeszcze utopia?
Dathon
Użytkownik
#4 - Wysłana: 13 Kwi 2014 21:34:19 - Edytowany przez: Dathon
pirogronian & Q

pirogronian:
Buntownicy też byli utopijni. Nawet bardziej, niż ci, przeciw którym się buntowali.

Odrzucasz Pan ich racje?

Q__:
W sumie racja. Bo jaki program pozytywny mają ci - sympatyczni nawet - panowie?

Nie lubisz Pan ich, co?

pirogronian:
I to jest imho dowód rozwalający ideologię ST od wewnątrz

Q__:
Pytanie tylko czy będzie to jeszcze utopia?

W idee Treka też nie wierzycie?
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 13 Kwi 2014 21:53:48 - Edytowany przez: Q__
Dathon

Dathon:
Nie lubisz Pan ich, co?

Kiedy to niezupełnie tak... Mala nie lubić nie sposób, Eddington jest "tym złym", ale przecież nie demonem w ludzkiej/federacyjnej skórze, Chakotay zaś jest zbyt nijaki, by budzić takie emocje (acz jego więź z Kaśką jest w sumie... piękna).

Pytanie tylko na ile ich ideały (okresu buntowniczego) są praktyczne i realizowalne, na ile zaś utożsamiać się z nimi - a raczej głównie z naszym panem Reynoldsem - można w ramach eskapizmu (w wypadku pozostałych dwu raczej w ramach Trekowych Ćwiczeń z Empatii TM).

Dathon:
W idee Treka też nie wierzycie?

Za pirogroniana nie odpowiem. Ja w tym wypadku nie tyle wierzę co, I want to believe .

(W sumie moje nastawienie ilustruje cytat o lepszym świecie z Lema, który ongiś przytaczałem.)
pirogronian
Użytkownik
#6 - Wysłana: 13 Kwi 2014 22:16:35
Dathon:
W idee Treka też nie wierzycie?

Nie wierzę, że ludzie sami stworzą takie idealne społeczeństwo, choć sam bym chciał w nim żyć.

Choć sam fakt, że tkwi w nas marzenie o utopii jest imho ważną wskazówką, co do naszego pochodzenia i zarazem przyszłości.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 15 Kwi 2014 23:29:00
pirogronian

pirogronian:
Nie wierzę, że ludzie sami stworzą takie idealne społeczeństwo

Z drugiej strony... może wystarczy ku niemu dążyć by było nie idealnie wprawdzie, ale coraz lepiej?
pirogronian
Użytkownik
#8 - Wysłana: 15 Kwi 2014 23:49:33
Q__:
może wystarczy ku niemu dążyć by było nie idealnie wprawdzie, ale coraz lepiej?

Gdyby było coraz lepiej, to byłoby idealnie To może na pewien czas zadziałać lokalnie, wokół nas. Natomiast co do ogółu... nie, w ten sposób możemy co najwyżej nieco spowolnić pogarszanie.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 16 Kwi 2014 00:15:22
pirogronian

pirogronian:
nie, w ten sposób możemy co najwyżej nieco spowolnić pogarszanie.

Pesymistaś jak jaki Huberath.
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Twarze buntu - Eddington, Mal Reynolds, Chakotay

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!