USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / "Supernatural" czyli "Nie z tego świata"
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#31 - Wysłana: 23 Maj 2017 10:04:04 - Edytowany przez: Q__
Z innej beczki... Skoro mówimy o związkach tytułowego serialu z innymi opowieściami...

Pamiętacie tego colta zabijającego demony?
http://supernatural.wikia.com/wiki/The_Colt
Z Hellblazera się wziął (i jeszcze bohaterom nazwisko dał):
http://hellblazer.wikia.com/wiki/The_Ace_of_Winche sters
http://dc.wikia.com/wiki/Ace_of_Winchesters
mozg_kl2
Użytkownik
#32 - Wysłana: 23 Maj 2017 19:04:45
Q__:
Widać po tym, że seria już dawno nie traktuje siebie zbyt poważnie (idąc w tym w ślady TXF), choć zaczynała od duchołapstwa dość serio (i z ambicjami), ale faktycznie - miłe.

Scooby doo to taki pierwszy procedural supernatural z jakim miałem styczność. Ta bajka jest ponadczasowa. Ostatnio trafiłem na jakieś odcinki które mają jedną spójną fabułę. Oczywiście, główny zły był niemcem i mówił po niemiecku. Na strychu mam kasetę VHS z oryginalnym odcinkami scoobiego.
Q__
Moderator
#33 - Wysłana: 23 Maj 2017 20:10:39
mozg_kl2

mozg_kl2:
Scooby doo to taki pierwszy procedural supernatural z jakim miałem styczność.

Ja też. Przy czym, jednak, zauważmy, że jak na opowieść o łapaniu duchów tej supernaturalności tam b. mało*. Zasadniczo w jednej na b. niewiele odsłon zdarza się tam duch czy coś innego - nadprzyrodzonego. Zwykle są to kierujący się chciwością ludzie bawiący się tylko w takie maskarady (vide ten Niemiec). Może to taki sposób na oduczenie dzieci wiary w duchy?

* Nie licząc gadających psów.
MarcinK
Użytkownik
#34 - Wysłana: 23 Maj 2017 20:53:25
Q__:
Zasadniczo w jednej na b. niewiele odsłon zdarza się tam duch czy coś innego - nadprzyrodzonego.

Jak już się zdarzały to zazwyczaj w wersjach pełnometrażowych (wiadomo trzeba się postarać by nie był to tylko dłuższy odcinek serialu)
Q__
Moderator
#35 - Wysłana: 26 Paź 2017 22:00:45
Parę legend miejskich wykorzystanych w tytułowym serialu:
https://ostatniatawerna.pl/legendy-miejskie-w-supe rnatural/

I jeszcze coś w temacie Bloody Mary, Candyman, itd.:
http://www.hauntedamericatours.com/haunted/inviteg host.php
mozg_kl2
Użytkownik
#36 - Wysłana: 8 Sty 2018 13:10:02
mozg_kl2
Użytkownik
#37 - Wysłana: 10 Mar 2018 10:05:39
Q__
Moderator
#38 - Wysłana: 10 Mar 2018 14:19:47
mozg_kl2

Ten zapowiadany crossover ze Scooby Doo? Jak już pisałem: kolejny (po TXF) przykład serialu zaczynającego się b. serio, który obraca się w żart. To chyba nieuniknione było. Tylko czemu bracia w wersji rysowanej tak mało do siebie podobni?
MarcinK
Użytkownik
#39 - Wysłana: 10 Mar 2018 18:00:33 - Edytowany przez: MarcinK
mozg_kl2
Q__
Nasi byli pierwsi
https://en.wikipedia.org/wiki/Where_No_Fan_Has_Gon e_Before

ps. po 13 latach jest tam co oglądać jeszcze?
Toudi
Użytkownik
#40 - Wysłana: 11 Mar 2018 08:23:41 - Edytowany przez: Toudi
Q__:
Jak już pisałem: kolejny (po TXF) przykład serialu zaczynającego się b. serio, który obraca się w żart. To chyba nieuniknione było.

Serial ma problem, że ciągną go tak długo. Ale nie, nadal nie obraca się w żart.
To nie jest pierwszy odcinek, gdzie coś takiego robią.

5x08 Changing Channels choćby dla przypomnienia.
4x06 Yellow Fever: https://www.youtube.com/watch?v=K00726ak9JM

Q__:
Tylko czemu bracia w wersji rysowanej tak mało do siebie podobni?

Tylko czemu nie wzięli kreski z istniejącego już serialu (nie żeby tam byli specjalnie do siebie podobni, ale to by był dopiero cross...).

http://www.imdb.com/title/tt1679482/
kaimada
Użytkownik
#41 - Wysłana: 11 Mar 2018 09:28:46
X-Files jest parodią, a Supernatural nadal trzyma poziom. Ostatnie trzy sezony to powrót do dobrej formy.
Q__
Moderator
#42 - Wysłana: 11 Mar 2018 10:43:14 - Edytowany przez: Q__
Toudi
kaimada

Toudi:
Serial ma problem, że ciągną go tak długo. Ale nie, nadal nie obraca się w żart.

kaimada:
X-Files jest parodią, a Supernatural nadal trzyma poziom. Ostatnie trzy sezony to powrót do dobrej formy.

Panowie, trochę się nie zrozumieliśmy. Nie mam na myśli czegoś takiego, że - per analogiam - TNG obraca się w VOY, a VOY - w ORV, tyle, że w ramach jednej serii, z tymi samymi aktorami, a po prostu to, że od pewnego momentu zaczynają się we wzmiankowanych produkcjach formalne zabawy podszyte pewną dozą autoironii (w TXF były to m.in. - cenione przecież - odcinki "The Post-Modern Prometheus", "Jose Chung's From Outer Space" czy nawet "Chinga" - gdzie King bawił się schematami swojej prozy).

Jeśli zaś chodzi o poziom obu seriali, to przyznaję, że dla mnie najciekawsze są - w obu wypadkach - odcinki-standalone'y, w wypadku których od biedy da się uwierzyć, że rozgrywają się w jakichś mrocznych zakamarkach naszego świata, ufantastycznione do kwadratu metaploty to nie moja bajka (acz mam świadomość, że - wraz z rozwojem serii - twórcy są skazani na ich rozwijanie; na w/w - urozmaicające przecież ofertę - zabawy również).

Toudi

Toudi:
5x08 Changing Channels choćby dla przypomnienia.
4x06 Yellow Fever

Dorzucę info:
http://supernatural.wikia.com/wiki/Changing_Channe ls
http://supernatural.wikia.com/wiki/Yellow_Fever

Toudi:
Tylko czemu nie wzięli kreski z istniejącego już serialu

Bo ich na eksperymenty wzięło?
Q__
Moderator
#43 - Wysłana: 22 Lip 2018 23:29:28
Zwiastun czternastego (sic!) sezonu Supernatural:
http://www.youtube.com/watch?v=VHW0RkFStng

Co by nie gadać, miło wiedzieć, że nie wszystko dziś pada po paru sezonach.
resetta
Użytkownik
#44 - Wysłana: 24 Lip 2018 00:55:16
Dla mnie to juz jest przynajmiej od pieciu lat kpanie zdechlego konia. Zaluje, ze nie daja mu w koncu zdechnac, tylko to ciagna. A aktorzy nie maja szans wyzyc po tej szufladzie z czegos innego. Graja na jedno kopyto juz z maniera, lata leca i juz je widac, kto ich wezmie?
Z serialu o urban legends, probujacego jakos tam jechac na motywach z Buffy i Anglea, serial stal sie parodia siebie samego i wszystkiego i mowie, to w sensie negatywnych, a nie jak Q. Nie, nie ma tam czego ogladac, wciaz oklepane rozwiazania, ganianie sie z aniolami w te i we wte i z demonami, zabijanie postaci, ktore sie uratowalo kiedys, ot tak, wyciaganie rozwiazan bez zadnego sensu i co najwazniejsze, zamiast jakies arci z ciekawa puenta, to kazda historia konczy sie jak kiepski slash wybiciem wszystkiego i juz.
Sa niekonsekwentni co do wlasnej mitologii z wiekszoscia postaci, raz sa niezniszczalne, raz mozna je zabic pyk, a raz wracaja jak bumerang.
Juz nawet nie chcialo mi sie sprawdzac dlaczego synek rudej zniknal i nie wrocil jak cala reszta bohaterow.
A najwiekszy bajzel to porobili z postaciami smierci i aniolow, slusznie uwazaja widzowie, ze w tym za dlugim zdechlaku, ostatecznie powinni zakonczyc serie na historii z bogiem i jego siostra.
W drugim sezonie zabawa aniolkami i apokalipsa byla jeszcze fajna, obecnie kazdy odcinek to jakas sztuczna przepychanka po raz kolejny, tak jakby innych historii nie bylo, nie mowiac o tym, ze jak sa, to sa glupsze i poprzekrecane bardziej niz to serwowala Buffy.
Ogladam sila rozpedu, ale coraz czesciej tak, ze nie z tygodnia na tydzien, ale np. po nastu odcinkach.
Ciekawie sie w sumie zapowiada crossover z babkami, ma wiecej jaj i atmosfery wlasnie dawnych serialow z lat 90 o podobnej tematyce...
Widac tez juz ograniczenia kasy, w kolko te same dekoracje, do bolu wykorzystany bunkier.
Wkurza mnie, ze zakopali pod dywan pomysl z ostrzem Kaina i znamieniem, bylo i nie ma, puff.
Q__
Moderator
#45 - Wysłana: 24 Lip 2018 20:30:35 - Edytowany przez: Q__
resetta

resetta:
Dla mnie to juz jest przynajmiej od pieciu lat kpanie zdechlego konia.

Nie przeczę, ale tym bardziej uważam fenomen długowieczności tego serialu za godny odnotowania*. Zwł. w obecnych czasach...

* A może i analiz.
resetta
Użytkownik
#46 - Wysłana: 27 Lip 2018 16:43:44 - Edytowany przez: resetta
Ale to przeciez zadne fenomen, tylko swiaodma decyzja i narzucaenie tego przez producentow. To nie istnieje tak dlugo dlatego, ze popularne do wypeku i fani chca, tylko dlatego, ze tworcy wlasnie moga i chca doic te zdechla krowe... A przynajmniej uwazaja, ze to im sie oplaca jako zdaje sie jedyna ich sztandarowa i ciagnaca stacje produkcja... W tym sek, ze oni nie utrzymuja tego przy zyciu, bo ma to sens i jest wyjatkowo atrakcyjne dla widzow...

A przy okazji porownania do Buffy, zapowiadaja kolejny reboot i jak zwykle juz tradycyjnie z zamiana bialej na czarna...
Sadze jednak, ze predzej to nie dojdzie do skutku ogolnie niezaleznie od niezadowolenia z kolejnej zamiany ikony pod poprawnosc i podlizanie sie czarnym czy moze ludziom specjalnie generujacym ten jakis swiatopoglad i zestaw akceptowalnych obecnie zachowan i norm... Taki nowy kodeks Haysa... rownie absurdalny i bedacy negatywem tamtego co do koloru skory, plci itp.
I paradoksalne jest to, ze ludzie nie maja kompletnie nic przeciwko czarnej Pogromczyni jako takiej i serialu o niej, jedynie nie podoba im sie, ze ma to byc Buffy, ktora powinna pozostac biala blondynka...

Od 20 lat seriale i filmy gonia w pietke, robi sie rebooty i remaki, ktora sa gorsze od oryginalow, z powodu skrajnego strachu przed ryzykiem i stworzeniem czegos nowego co moze sie nie sprawdzic... Paradoks...
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 27 Lip 2018 17:32:56 - Edytowany przez: Q__
resetta

resetta:
Ale to przeciez zadne fenomen, tylko swiaodma decyzja i narzucaenie tego przez producentow.

Przyznasz jednak, że w obecnych czasach nie jest to decyzja typowa.

resetta:
oni nie utrzymuja tego przy zyciu, bo ma to sens i jest wyjatkowo atrakcyjne dla widzow...

Dwakroć zgoda, ale zdolność utrzymania przy sobie przez tyle lat 1,9 mln. widzów to jednak pewien fenomen w wypadku serii, która co prawda zaczęła się b. interesująco, ale szybko skisła i zdziwaczała. To przecież nigdy nie był kult na miarę Treka czy DW, nawet TXF. Żaden hype'owany Abrams też jej nie robi.

resetta:
I paradoksalne jest to, ze ludzie nie maja kompletnie nic przeciwko czarnej Pogromczyni jako takiej i serialu o niej, jedynie nie podoba im sie, ze ma to byc Buffy, ktora powinna pozostac biala blondynka...

Co do zasady - zgoda. Ale to podobno nie ma być Buffy, tylko reinkarnacja wcześniejszego Slayera (niewykluczone, że jej...). Więc to nie będzie typowy blackwashing, raczej - jak to pod "moim" linkiem określili - coś a la powtórka z DW.

resetta:
Od 20 lat seriale i filmy gonia w pietke, robi sie rebooty i remaki, ktora sa gorsze od oryginalow, z powodu skrajnego strachu przed ryzykiem i stworzeniem czegos nowego co moze sie nie sprawdzic... Paradoks...

Bo wizjonerów zastąpili księgowi i rzemieślnicy-najmici.
resetta
Użytkownik
#48 - Wysłana: 27 Lip 2018 19:51:32 - Edytowany przez: resetta
No ja czytalam, ze wlasnie dokladnie bedzie Buffy stad opor, niechec i niezadowolenie z jednoczesna aprobata opowiesci o jakiejs tam czarnoskorej slajerce, a najchetniej o chyba Nicy czy ja jej tam bbylo, tej co dorosla i miala syna.

Raczej chodzilo mi o paradoks. Ze nie ryzykuja, bo boja sie porazki, niby korzystaja z wzorcow na sukces, a nie odnosza sukcesu tylko wieksza porazke niz gdyby sprobowali wlasnie zaryzykowac z czyms nowym.
Q__
Moderator
#49 - Wysłana: 27 Lip 2018 20:09:21 - Edytowany przez: Q__
resetta

resetta:
No ja czytalam, ze wlasnie dokladnie bedzie Buffy stad opor, niechec i niezadowolenie

Czyli reinkarnacja Buffy? Jak tak to staję po stronie niezadowolonych, i to nawet nie dlatego, że powróci czarna, a z tej przyczyny, że życzyłem/życzę/życzyłbym pannie Summers znacznie dłuższego życia, i nie cieszy mnie myśl o jej dalece przedwczesnej śmierci, nawet jeśli wiem, że się odrodzi...
resetta
Użytkownik
#50 - Wysłana: 28 Lip 2018 19:52:15 - Edytowany przez: resetta
Nie. Po prostu kolejna wersja serialu Buffy z tymi samymi postaciami i fabula, ale z dowolnoscia co do walorow fizycznych, plciowych, fenotypowych, kij wie jak to dzis nazwac, aktorow. Czyli jak zrozumialam Buffy Summers, ktora przyjezdza do pipidowa, chodzi do liceum i ktoregos dnia odkrywa, ze jest slajerka... Jest czarna. Tyle.
Czyli cos jak ten musical z Harrego Pttera, tylko, ze nie musical heh.

Na upartego mozna mowic, ze jest to jedna z wersji alternatywnego swiata, w ktorym Buffy byla od samego poczatku czarna, a cala reszta taka jak pierwotnie g.
Q__
Moderator
#51 - Wysłana: 28 Lip 2018 19:59:51 - Edytowany przez: Q__
resetta

resetta:
Nie. Po prostu kolejna wersja serialu Buffy z tymi samymi postaciami i fabula

Wcześniejsze doniesienia tak twierdziły, ale pojawia się pytanie czy czytałaś co linkowałem?
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=2623&page=64#msg328270
Tam jest wprost mowa o reinkarnacji. I porównanie do DW. Kiedy połączyć te informacje z uprzednimi - o czarnoskórej Buffy (do których się odwołujesz, a które i ja sobie poczytałem w trakcie naszej dyskusji) obraz staje się jednoznaczny.
kaimada
Użytkownik
#52 - Wysłana: 2 Maj 2019 00:02:47
Finał czternastego sezonu wgniótł w fotel.
To zabawne, że finały dużo "ważniejszych" serii jak DSC czy GoT (umówmy się że w pewien sposób S08E03 było finałem) stały na dużo gorszym poziomie niż Supernaturala finał. Tutaj wszystko było w logice serialu, sporo było samokrytyki, sporo wyjaśniono, oglądało się to świetnie, był balans między patosem, a humorem. No a w ostatniej scenie chyba nabijali się z tego co przewidywali w ósmym sezonie GoTa.

Jestem zachwycony.
Q__
Moderator
#53 - Wysłana: 2 Maj 2019 00:16:45 - Edytowany przez: Q__
kaimada

kaimada:
dużo "ważniejszych" serii jak DSC czy GoT

Ważność jest tu stanowczo sprawą punktu widzenia, w końcu wiemy już, że GoT nie będzie mieć tylu sezonów co Supernatural*, wątpliwe też by DSC do tylu dociągnęli (choćby dlatego, że żaden Trek nie przekroczył dotąd siedmiu).

* No, chyba, że w jakieś dokrętki pójdą...
Q__
Moderator
#54 - Wysłana: 25 Paź 2020 22:49:12
Emitują już 15 sezon. Ogląda ktoś?
Q__
Moderator
#55 - Wysłana: 25 Lis 2020 15:46:53
No i tytułowy serial się skończył.

Oto (spoilerowa) recenzja ostatniego odcinka:
https://www.douxreviews.com/2020/11/supernatural-c arry-on.html
Smok_Eustachy
Użytkownik
#56 - Wysłana: 25 Lis 2020 16:21:33
Nie ogarniacie Skubiego Dooo.
Początkowe serie to było demaskowanie oszóstów ale potem się zmieniła formuła na destrukcyjną i pojawiły się prawdziwe duchy
Q__
Moderator
#57 - Wysłana: 25 Lis 2020 19:27:52 - Edytowany przez: Q__
Smok_Eustachy

Smok_Eustachy:
ale potem /.../ pojawiły się prawdziwe duchy

Wiem, że tak się stało, ale uważam to za psucie marki... (Być może nieuniknione, jednak, bo jak długo da się międlić to samo.)
Smok_Eustachy
Użytkownik
#58 - Wysłana: 25 Lis 2020 23:10:13
Światły racjonalizm misyjny musiał ustąpić miejsca ciemnemu szamanizmowi zabobonnemu.
Q__
Moderator
#59 - Wysłana: 26 Lis 2020 00:09:34
Smok_Eustachy

Zdaje się, że taki duch czasu, niestety... ;]

(Choć akurat w topicu o Supernatural głupio na to narzekać.)
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / "Supernatural" czyli "Nie z tego świata"

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!